وکیوم فرمینگ میلاد

وکیوم فرمینگ میلاد به لطف خداوند متعال دارای بیش از بیست سال سابقه در زمینه خدمات بسته بندی می باشد. و توانسته با کارکنانی با تجربه و تجهیزات پیشرفته و ترکیب خلاقیت و تکنولوژی در صنایع بسته بندی و تولیدی کشورمان گامی موفق بردارد.

شماره تماس : 

02136468083                 09121443570

وکیوم فرمینگ

یکی از مواردی که همواره در زندگی روزمره از آن استفاده می کنیم، استفاده از ظروف یکبار مصرف و پلاستیکی است. هنگام دادن نذری و یا در مهمانی ها از این ظروف پلاستیکی استفاده می کنیم. ظروف پلاستیکی با دستگاه های خاصی شکل داده می شوند و حالت می گیرند. این فرم دهی با ظرافت خاصی با این دستگاه های مخصوص شکل می گیرند.

فرایند و پروسه ای که بعد از گذشت مراحل زیاد ورقه ی پلاستیکی را آنقدر نرم و قابل انعطاف می کنند، بعد با دستگاه مخصوصی حرارت می دهند؛ سپس به وسیله ی پمپ هوای بین ورقه ها و قالب وکیوم را خالی می کنند. در مرحله ی پایانی ورقه ی پلاستیکی که حرارت دیده را بر روی قالب وکیوم سرد می گذارند تا به شکل قالب در آید

خدمات وکیوم فرمینگ :

یکی از بهترین مسیر برای ساخت و ساز مواد پلاستیکی، بسته بندی وکیوم فرمینگ است. در زندگی روزمره  با بسیاری از این ظروف و خدمات سروکار داریم. افراد زیادی با استفاده از فناوری های جدید و به روز، کار ساخت و ساز مواد پلاستیکی را با شکل دادن توسط حرارت انجام می دهند؛ به این عمل وکیوم فرمینگ می گویند. خدمات وکیوم فرمینگ، کمک شایانی به پیشرفت زندگی ما انسان ها داشته است. به طور مثال بسته بندی بسیاری از محصولات مانند : بسته بندی مواد غذایی، شیرینی ها، ساخت اسباب بازی ها، مواد و لوازم آرایشی، قطعات خودرو و حتی بسته بندی تخم مرغ به وسیله‌ی وکیوم فرمینگ صورت می گیرد.

وکیوم فرمینگ چیست؟

حتما برایتان پیش آمده که فروشگاهی رفته اید و اجناس را درون ظرف های پلاستیکی و طلقی دیده اید. یا حتی برای خیرات و نذری اقدام به خرید بشقاب و کاسه های طلقی پلاستیکی کرده اید. خب این ظروف از طریق سیستم وکیوم فرمینگ بدست آمده و ساخته می شود. خیلی از افراد نمی دانند که اصلا وکیوم فرمینگ یعنی چه و چه کاربردی دارد. ببینید دوستان ، به طور خلاصه وار ، وکیوم فرمینگ یک سیستم قالبزنی و تولید ظرف است که با حرارت دادن به ورق های گرما نرم و تخلیه هوا بین آن ها و قالب فلزی مربوطه ساخته می شود. خوب خود وکیوم به معنی فضایی بدون ذره ای از ماده ها مختلفی چون ، مایع ، گاز ، و جامد است. همان خلاء. ولی خب این پروسه وکیوم فرمینگ کمی متفاوت است و بسیار کار آمد بوده و تا لان توانسته نیاز های زیادی را برطرف کند. در ادامه می خواهیم به طور دقیق و کامل تر به این موضوع بردازیم که اصلا وکیوم فرمینگ چگونه کار می کند و فرآیند آن به چه شکل است.

کاربرد وکیوم فرمینگ در کجاهاست؟

ببینید دوستان ، از سیستم وکیوم فرمینگ نه تنها برای خود بسته بندی ، بلکه برای تولید ظروف بسته بندی استفاده می شود. به عنوان مثال شما حتما از فروشگاه های زنجیره ای گوشت و مورغ خرید کرده اید و یا در برخی از فروشگاه ها شده که وقتی محصولی مواد غذایی تهیه کرده در یک ظرف پلاستیکی طلقی قرار داشته و روی آن نیز یک سلفون کشیده شده است. خب این ظروف همان سیستم وکیوم فرمینگ است. از وکیوم فرمینگ در صنایع زیادی استفاده می شود که تعدادی از آن ها در این قسمت نام برده ایم :

 • وکیوم فرمینگ برای محصولات آرایشی و بهداشتی
 • وکیوم فرمینگ برای ابزار آلات
 • وکیوم فرمینگ برای مواد غذایی
 • وکیوم فرمینگ برای شیرینی و شکلات
 • وکیوم فرمینگ برای محصولات الکترونیکی
 • وکیوم فرمینگ برای اسباب بازی
 • وکیوم فرمینگ برای قطعات جانبی خودرو
 • وکیوم فرمینگ برای تخم مرغ
 • وکیوم فرمینگ برای قطعات پلاستیکی
 • وکیوم فرمینگ برای ظروف یک بار مصرف
 • و…

دوستان لازم به ذکر است که دستگاه های وکیوم فرمینگ برای حوزه های خاص نیز تولید می شود. زیرا ما در این قسمت نوع ساده یکی از این دستگاه ها را در خصوص فرآیند آن توضیح دادیم. برخی ویکوم فرمینگ ها برای فلزات است که در صنایع خاصی استفاده می شود. مثلا در برخی از کشور های به جای استفاده از دستگاه رس برای ساخت بدنه و اجزای رویی خودرو ، از سیستم وکیوم فرمینگ استفاده می کنند. خب نسبتا در حوزه ها متریال متفاوت است. اما در بیشتر حوزه های متریال های وکیوم فرمینگ از خانواده و دسته های هیدروکربن ها و پلاستیک های هستند.

کاربرد وکیوم پلاستیک :

این پروسه استفاده و کاربرد های بسیاری دارد که می توان به چند نمونه از آن اشاره کنیم.

بسته بندی در صنعت : وکیوم فرمینگ در بسته بندی اسباب بازی ها، لوازم الکترونیکی، بسته بندی شیرینی و شکلات و مواردی دیگر استفاده می شود.

وکیوم در کشاورزی : در کشاورزی، برای ساخت سینی های کشاورزی، گلدان و ساخت گلخانه های گنبدی شکل استفاده می شود.

لوازم بیمارستانی و وکیوم : در بیمارستان ها برای بسته بندی آمپول، دارو و همچنین تولید لوازم پزشکی از قالب وکیوم استفاده می شود.

وسایل خانه و قالب وکیوم : قالب های وکیوم در وسایل و لوازم آشپزخانه مثل جای قاشق ، چنگال و لوازم نگهدارنده ی آشپزخانه دیده می شود.

صنعت تابلو سازی و طراحی قالب وکیوم : در حرفه و شغل تابلوسازی، برای تولید و ساخت حروف و شکل برجسته برای استفاده در تابلو ها مشاهده می شود. از قالب های وکیوم فرمینگ در صنعت خودروسازی و خدمات الکترونیک هم مشاهده می شود.

مزایای قالب وکیوم فرمینگ :

ساخت و طراحی قالب های وکیوم مزیت های بسیاری دارد. در زیر به چند مورد اشاره می کنیم.

– قابلیت مشاهده ی محصولات با قالب وکیوم: وکیوم فرمینگ طوری بسته بندی می شود که شفاف و واضح بوده و این خاصیت سبب میشود که محصول مورد نظر داخل بسته بندی به وضوح دیده شود.

– مقرون به صرفه از نظر اقتصادی:

بسته بندی وکیوم فرمینگ به سبب استفاده از وسایل و ابزار ساده و ابتدایی، بسیار کم هزینه است و همچنین قابلیت بازیافت ضایعات را نیز دارد.

– به صرفه در وقت:

این پروسه یکی از سریع ترین راه های آماده سازی مواد پلاستیکی و طراحی و ساخت مواد پلاستیکی است.

– دقت در طراحی قالب های وکیوم فرمینگ:

طراحی محصولات با این پروسه  نسبت به‌ دیگر روش ها از دقت بسیار بالایی برخوردار است.

– منعطف بودن در طراحی و ساخت وکیوم:

با این روش قبل از تولید محصول نورد نظر می توان طراحی قالب را از تمام جهات بررسی کرد ک اگر نیاز بود طراحی را تغییر داد.

– تولید بالا در وکیوم فرمینگ:

در این پروسه به سبب استفاده از ورقه های پلاستیکی واحد و تولید به هم پیوسته، از قدرت و سرعت بسیار زیادی برخوردار است‌.

– امکان نگهداری کالا و محصول در برابر عوامل شیمیایی به مدت زمان طولانی

– چیدمانی خاص و توزیع منظم محصول

– جا به جا کردن کالا با سهولت بیشتری انجام می شود و از صدمه دیدن در مقابل عوامل خارجی در امان نگه می دارد.

– فروش بیشتر می شود

– طراحی قالب وکیوم فرمینگ،  باعث حفظ محیط زیست می شود.

– سبب افزایش حرفه و شغل و درآمد می شود.

– در بسته بندی ترکیبی با مقوا می توان برای برند های مختلف بازاریابی و تبلیغات انجام داد.چرا که فضای زیادی در این نوع بسته بندی برای تبلیغات موجود است.

– این بسته بندی از سرقت جلوگیری می کند؛ به صورتی که کالاهای کوچک و ریز یا قرار گرفتن در این نوع بسته بندی قالب وکیوم فرمینگ، در سایز مناسب است و مشتری فقط  محصول را می بیند و نمی‌تواند به آن دسترسی پیدا کند.

– این بسته بندی از دستکاری محصول نیز جلوگیری می کند. زمانی که می خواهید کالا بدون نقص و جلوگیری از جعل محصول به دست مشتری برسد، کافی است که از این بسته بندی استفاده کنید و برچسبی با عنوان” در صورت باز بودن یا برش در بسته بندی از خرید محصول صرف نظر کنید.” بر روی کالا و محصول مورد نظر بزنید.

انواع بسته بندی قالب وکیوم فرمینگ :

بسته بندی کارتی :

این دسته از بسته بندی کاربرد فراوانی دارد. برای بسته بندی وسایل مصرفی مانند: وسایل کودک، اسباب بازی ها، وسایل و ابزار الکترونیکی و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته بندی تاشو یا صدفی وکیوم فرمینگ :

در این نوع بسته بندی، یک ظرف با حالتی لولا دار برای حفظ محصولات گوناگون مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع بسته بندی برای کالاهایی مثل حبوبات و میوه و خشکبار مشاهده می شود.

بسته بندی استند وکیوم فرمینگ :

این نوع بسته بندی به صورت ایستاده است بدین معنا که بسته بندی مکمل مقوایی می باشد. این دسته از بسته بندی بیشتر برای شیرینی و شکلات استفاده می شود.

بسته بندی اسکین وکیوم فرمینگ :

این نوع بسته بندی بر عکس بسته بندی های دیگر قالب آلومینیومی در آن استفاده نمی شود. به واقع در این مدل بسته بندی، کالا بر روی کارت مقوایی قرار می گیرد و در نهایت ورق پلاستیکی به همراه کارت وکیوم بر روی کالا پوشانده می شود.

مراحل ساخت وکیوم فرمینگ :

در مرحله ی اول طراحی و آماده سازی قالب وکیوم فرمینگ، ابتدا باید مشاوره دریافت کنند تا متناسب با نوع ورقه های پلاستیکی و اندازه های قطعات قالب را طراحی کنند. اکثر قالب ها آلومینیومی هستند. مرحله دوم نوبت به قالب بندی می رسد. در ابتدا قالب را در قسمت قالب بند قرار می دهند و بعد از آن ورق پلاستیکی را در قسمت ورق گیر می گذارند. مرحله سوم ورق بستن است. در این مرحله ورق های پلاستیکی را که از جنس کریستال است را در ورق گیر می گذارند. باید توجه داشت که ورق گیر باید محکم باشد تا مطمئن شوید که ورق پلاستیکی در طول این پروسه، جا به جا نمی شود. برای ورقهای با ضخامت زیاد، گرمای زیادی لازم است. مرحله ی چهارم، گرما دادن ورقه های پلاستیکی است. در این مرحله، ورق های پلاستیکی به وسیله ی هیتر حرارت می بیند تا نرم و قابل انعطاف شود. برای دیدن نتیجه ی خوب، باید به صورت کامل و مناسب گرما و حرارت ببیند.

در مرحله ی پنجم، نوبت به وکیوم فرمینگ می رسد. زمانی که ورق های پلاستیکی حرارت و گرما ببینید، برای شکل دهی و قالب بندی آماده می شود. در همین مرحله است که قالب منعطف با قالب سرد برخورد می کند و سپس به وسیله ی پمپی هوای میان قالب سرد و ورق منعطف خالی می شود که به همین خلاء موجود وکیوم می گویند. پس از آن ورق پلاستیکی روی قالب قرار داده می شود و به شکل همان قالب در می آید.

مرحله ی بعد نوبت به سرد شدن و رها سازی ورق پلاستیکی می رسد. در این قسمت ورق پلاستیکی قبل از رهاسازی از قالب باید به وسیله ی دستگاه خنک کننده، سرد شود. برای تسریع در این انر، دستگاه فن موجود است. بالاخره پس از سرد شدن می توان ورق پلاستیکی را از قالب مورد نظر جدا کرد. در مرحله ی آخر کار برشکاری و مونتاژ است. پس از رها سازی ورق پلاستیکی اضافه های ورق برش می خورد. در این جا اگر ورق پلاستیکی نیاز به سوراخ شدن چاپ طرح و مونتاژ باشد که این موارد اعمال می شود تا کالای مورد نظر آماده شود.

دستگاه دیگر از پایه وکیوم فرمینگ

روش های و زیر شاخه های دیگری از وکیوم فرمینگ وجود دارد که به اسم فشار هوا و ترمو فرمنیگ شناخته می شوند. الابته در نظر داشته باشید که ما در قسمت قبل که یک فرآیند و پروسه وکیوم فرمینگ را بررسی کردیم ، این یک سیستم وکیوم فرمینگ مکانیکی بود. زیرا خلاء به صورت طبیعی ایجاد شد. در برخی دیگری از سیستم های وکیوم فرمینگ ، جدای اینکه به ورق حرارت داده می شود ، از سمت قالب فلزی از طریق منافذی مکش وکیوم انجام می شود. از این متد برای ورقه های با ذخامت بالا استفاده می شود. اما روشی بنام تزریق و فشار هوا داریم.

در این سیستم به جا هیتری که در بالا ورقه ها قرار داشت ، یک سیستم بسیار قوی از کمپرسور هوا تعیبه شده که با فشار بسیار بالایی که دارد باعث می شود تا ورقه به داخل قالب کشیده شود و به شکل مربوطه در قالب ، قالب گیری شود. سپس برای جدا سازی آن مقداری از هوایی که بین ورق و قالب فلزی به دام افتاده ، باید در قالب زیرین شکل و فرمی تعبیه شود تا بعد از قالبگیری با کمی تکان از طریق آن ها هوا خارج شده و گردش پیدا کند تا بتواند ورق قالبگیری شده از آن خارج شود.

این سیستم از وکیوم فرمینگ ، بعضا با گرما نیز همراه می شود. به عنوان مثال در بطری سازی و یا کارخانه مخازن های پلاستیکی از این گرما ها دیده می شود. به ماده ها پت ها از قبل آماده شده که در بسته های خارج می شوند ، گرما داده می شود تا منعطف شود. سپس با فشار باد بالا که به آن وارد می شود ، در همان حین پت گرما دیده نیز در قالب خود محبوس شده و تبدیل به بطری های عادی می شود. همینطور تانکر ها و مخازن مایعات امروزی که از پلی اتیلن ساخته می شوند و بسیار کاربردی هستند نیز از این سیستم پیروی می کنند.

خرید دستگاه و تجهیزات وکیوم فرمینگ

هواره لازم است که اگر قصد خرید دستگاه و یا تجهیزات وکیوم فرمینگ را دارید ، از یک شرکت و تولیدی با معیار و کیفیت بالا این کار را انجام دهید. مفتخریم تا شما راب ا شرکت خودمان ، یعنی وکیوم فرمینگ میلاد آشنا کنیم. شرکت ما دارای سابقه بالا در تولید و ارائه خدمات وکیوم فرمینگ است و همواره کیفیت بالا از اصلی ترین معیار های ما بوده. شما می توانید برای هر گونه استعلام قیمت و موجودی ، نسبت به دستگاه ها ، تجهیزات ، قطعات و خدمات مروبوطه فقط با ما نماس حاصل فرمایید. از همراهی شما تا انتهای این مقاله بسیار سپاسگذاریم.

۱- قالب وکیوم فرمینگ ساخته شده با استفاده از روش ماکت سازی

 • ساخت ماکت
 • سمباده کاری سطوح ماکت
 • ریخته گری
 • سمباده کاری سطوح قالب وکیوم فرمینگ

۲- قالب وکیوم فرمینگ ساخته شده از طریق دستگاه سی ان سی

 • طراحی سه بعدی قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی
 • اجرای طراحی انجام شده قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از دستگاه سی ان سی

فرآیند پروسه وکیوم فرمینگ به چه شکل است؟

دوستان دستگاه های وکیوم فرمینگ نسبت به کارکرد در حیطه کاری مربوطه ، می توانند ساده و پیچیده باشند. اما اکثر آن از یک بیس و پایه پیروی می کنند. ما برای اینکه هم با خود دستگاه و بیس آن آششنا شوید ، در قسمت بعدی به طور کامل تمام مراحل و انجام فرآیند آن را آماده کرده و هر کدام را جداگانه توضیح داده ایم. مراحل به شرح زیر است :

 1. قالب بندی فرم روی دستگاه
 2. بستن ورق های گرم نرم
 3. گرمایش و حرارت دهی به ورق 
 4. وکیوم و خلاء سازی قالب و ورق
 5. سرد کردن و آزاد سازی ورق
 1. قالب بندی فرم روی دستگاه : این قسمت پروسه به این شکل است که نسبت به دستگاه و قالب مد نظری که در توان ساخت آن توسط دستگاه است را تمیز کرده و در جای خود میبندیم و محکم می کنیم. در نظر داشته باشید که هر قالبی را نمی توان به دستگاه بست و باید در حد و اندازه و توان انجامی آن باشد.
 2. بستن ورق های گرم نرم : همانطور که گفته شد ، در این دستگاه باید ورقی از جنس پلاستیک و یا ABS ، HP و همینطور PET استفاده می شود. خب دوستان این ورقه ها به شکل رول و یا تیکه به تیکه ، در قسمت ورق گیر محکم می شوند. سپس نسبت به انجام عملیات مربوطه ، به آن گرما داده می شود تا توسط قالب سرد ، وکیوم شده و پروسه تکمی شود که آن را به طور کامل در ادامه به شما گفته ایم. بیشتر ورق های استفاده شده این دستگاه ها ذخامتی از 6 میلمیتر تا 10 میلی متر دارند. البته لازم به ذکر است که ورق هایی که ذخامت بیشتری دارند ، نسبتا حرارت و هیتر هایی با گرمای بالا نیاز است تا هم بهتر قالب گیری شود و هم سرعت بالارفته تا طول زمان پروسه کوتاه شود.
 3. گرمایش و حرارت دهی به ورق : خب این قسمت که همان گرمایش و قالب دهی است ، باید بدانید که هیتر و سیستم گرما دهی در بالای ورقه های نصب شده و با ایجاد گرمای بالا و انتقال آن به ورقه ها ، باعث می شود تا نرم و بسیار منعطف شوند. اما خب از طرفی برای نتایج بهرت باید کل ورق ما حرارت ببیند تا قالب گیری آن خوب از آب درآید. برای این منظور دستگاه وکیوم فرمینگ ما باید سیستم ها تنظیم کننده دما و مدت زمانی که گرمایش در آن انجام می شود را داشته باشد.
 4. وکیوم و خلاء سازی قالب و ورق : دوستان من این قسمت به این شکل است که وقتی ورق ما با گرمای و حرارت مربوطه ، کامل گرم و منعطف شد ، باید به سمت قالب فلزی و سرد ما کشیده شود. این قالب سرد است و وقتی با ورقه گرم و دغ شده ما تماس پیدا می کند ، واکنش وکیوم به طور فیزیکی انجام می شود. سریعا به طور طبیعی فضای خلاء ایجاد شده و ورق ما در قالب فلزی ، قالب گیری می کند و وکیوم انجام می شود. هوای بین ورق و قالب نیز خالی شده است.
 5. سرد کردن و آزاد سازی ورق : حال ورق کمی حرارت دارد و خود قالب نیز از آن حرارت گرفته ، این قسمت توسط یک خنک کننده قوی در دستگاه وکیوم فرمینگ انجام می شود. یعنی به این صورت که وقتی ورق قالب گیری کرد ، در آنجا خنک و سفت شده و سپس از قالب جدا سازی می شود تا شکل و فرم خود به طور کامل حفظ کند.

ساخت قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از ماکت سازی

در این مرحله از ساخت قالب وکیوم فرمینگ Vacuum forming mold باید با استفاده از چوب های مخصوص و ابزارهای مخصوص ماکت سازی و یا رزین های  مخصوص که قابلیت این رو داشته باشن که از مایع بعد از مدتی کوتاه به جامد تبدیل شوند و تبدیل به ماکت قالب وکیوم فرمینگ Vacuum forming mold مورد نظر ما شوند

این مرحله از کار رو باید ماکت ساز انجام بدهد و سطوح ماکت چوبی ما باید با استفاده از سمباده کاری که در اصطلاح پرداخت کاری هم می گویند و کاری کاملا تخصصی انجام شود بعد از ماکت سازی و آماده شدن ماکت قالب برای تکثیر از ماکت قالب وکیوم فرمینگ Vacuum forming mold مورد نظر باید این ماکت به صورت ریخته گری آلمینیوم به تعداد نیاز تاکثیر شود بعد ازمرحله ریخته گری آلمینیوم قالب باید دوباره مرحله سمباده کاری یا همان پرداخت کاری را بگذراند تا اگر سطح ناصافی باقیمانده است در این مرحله به سطحی صاف و سیقلی تبدیل شود در ادامه این روش معایب و مزایای این روش را می گوییم

دسترسی آسانهزینه کمترزمان بری نسبتا کمترمزایا
کیفیت نسبتا پایین ترنداشتن سطوح صاف و سیقلیدقت پایین در اندازه هامعایب

قالب وکیوم فرمینگ ماکت سازی وکیوم فرمینگ مراحل ماکت سازی

وکیوم فرمینگ

حتما برایتان پیش آمده که فروشگاهی رفته اید و اجناس را درون ظرف های پلاستیکی و طلقی دیده اید. یا حتی برای خیرات و نذری اقدام به خرید بشقاب و کاسه های طلقی پلاستیکی کرده اید. خب این ظروف از طریق سیستم وکیوم فرمینگ بدست آمده و ساخته می شود. خیلی از افراد نمی دانند که اصلا وکیوم فرمینگ یعنی چه و چه کاربردی دارد. ببینید دوستان ، به طور خلاصه وار ، وکیوم فرمینگ یک سیستم قالبزنی و تولید ظرف است که با حرارت دادن به ورق های گرما نرم و تخلیه هوا بین آن ها و قالب فلزی مربوطه ساخته می شود. خوب خود وکیوم به معنی فضایی بدون ذره ای از ماده ها مختلفی چون ، مایع ، گاز ، و جامد است. همان خلاء. ولی خب این پروسه وکیوم فرمینگ کمی متفاوت است و بسیار کار آمد بوده و تا لان توانسته نیاز های زیادی را برطرف کند. در ادامه می خواهیم به طور دقیق و کامل تر به این موضوع بردازیم که اصلا وکیوم فرمینگ چگونه کار می کند و فرآیند آن به چه شکل است.

فرآیند پروسه وکیوم فرمینگ به چه شکل است؟

دوستان دستگاه های وکیوم فرمینگ نسبت به کارکرد در حیطه کاری مربوطه ، می توانند ساده و پیچیده باشند. اما اکثر آن از یک بیس و پایه پیروی می کنند. ما برای اینکه هم با خود دستگاه و بیس آن آششنا شوید ، در قسمت بعدی به طور کامل تمام مراحل و انجام فرآیند آن را آماده کرده و هر کدام را جداگانه توضیح داده ایم. مراحل به شرح زیر است :

 1. قالب بندی فرم روی دستگاه
 2. بستن ورق های گرم نرم
 3. گرمایش و حرارت دهی به ورق 
 4. وکیوم و خلاء سازی قالب و ورق
 5. سرد کردن و آزاد سازی ورق
 1. قالب بندی فرم روی دستگاه : این قسمت پروسه به این شکل است که نسبت به دستگاه و قالب مد نظری که در توان ساخت آن توسط دستگاه است را تمیز کرده و در جای خود میبندیم و محکم می کنیم. در نظر داشته باشید که هر قالبی را نمی توان به دستگاه بست و باید در حد و اندازه و توان انجامی آن باشد.
 2. بستن ورق های گرم نرم : همانطور که گفته شد ، در این دستگاه باید ورقی از جنس پلاستیک و یا ABS ، HP و همینطور PET استفاده می شود. خب دوستان این ورقه ها به شکل رول و یا تیکه به تیکه ، در قسمت ورق گیر محکم می شوند. سپس نسبت به انجام عملیات مربوطه ، به آن گرما داده می شود تا توسط قالب سرد ، وکیوم شده و پروسه تکمی شود که آن را به طور کامل در ادامه به شما گفته ایم. بیشتر ورق های استفاده شده این دستگاه ها ذخامتی از 6 میلمیتر تا 10 میلی متر دارند. البته لازم به ذکر است که ورق هایی که ذخامت بیشتری دارند ، نسبتا حرارت و هیتر هایی با گرمای بالا نیاز است تا هم بهتر قالب گیری شود و هم سرعت بالارفته تا طول زمان پروسه کوتاه شود.
 3. گرمایش و حرارت دهی به ورق : خب این قسمت که همان گرمایش و قالب دهی است ، باید بدانید که هیتر و سیستم گرما دهی در بالای ورقه های نصب شده و با ایجاد گرمای بالا و انتقال آن به ورقه ها ، باعث می شود تا نرم و بسیار منعطف شوند. اما خب از طرفی برای نتایج بهرت باید کل ورق ما حرارت ببیند تا قالب گیری آن خوب از آب درآید. برای این منظور دستگاه وکیوم فرمینگ ما باید سیستم ها تنظیم کننده دما و مدت زمانی که گرمایش در آن انجام می شود را داشته باشد.
 4. وکیوم و خلاء سازی قالب و ورق : دوستان من این قسمت به این شکل است که وقتی ورق ما با گرمای و حرارت مربوطه ، کامل گرم و منعطف شد ، باید به سمت قالب فلزی و سرد ما کشیده شود. این قالب سرد است و وقتی با ورقه گرم و دغ شده ما تماس پیدا می کند ، واکنش وکیوم به طور فیزیکی انجام می شود. سریعا به طور طبیعی فضای خلاء ایجاد شده و ورق ما در قالب فلزی ، قالب گیری می کند و وکیوم انجام می شود. هوای بین ورق و قالب نیز خالی شده است.
 5. سرد کردن و آزاد سازی ورق : حال ورق کمی حرارت دارد و خود قالب نیز از آن حرارت گرفته ، این قسمت توسط یک خنک کننده قوی در دستگاه وکیوم فرمینگ انجام می شود. یعنی به این صورت که وقتی ورق قالب گیری کرد ، در آنجا خنک و سفت شده و سپس از قالب جدا سازی می شود تا شکل و فرم خود به طور کامل حفظ کند.

کاربرد وکیوم فرمینگ :

ببینید دوستان ، از سیستم وکیوم فرمینگ نه تنها برای خود بسته بندی ، بلکه برای تولید ظروف بسته بندی استفاده می شود. به عنوان مثال شما حتما از فروشگاه های زنجیره ای گوشت و مورغ خرید کرده اید و یا در برخی از فروشگاه ها شده که وقتی محصولی مواد غذایی تهیه کرده در یک ظرف پلاستیکی طلقی قرار داشته و روی آن نیز یک سلفون کشیده شده است. خب این ظروف همان سیستم وکیوم فرمینگ است. از وکیوم فرمینگ در صنایع زیادی استفاده می شود که تعدادی از آن ها در این قسمت نام برده ایم :

 • وکیوم فرمینگ برای محصولات آرایشی و بهداشتی
 • وکیوم فرمینگ برای ابزار آلات
 • وکیوم فرمینگ برای مواد غذایی
 • وکیوم فرمینگ برای شیرینی و شکلات
 • وکیوم فرمینگ برای محصولات الکترونیکی
 • وکیوم فرمینگ برای اسباب بازی
 • وکیوم فرمینگ برای قطعات جانبی خودرو
 • وکیوم فرمینگ برای تخم مرغ
 • وکیوم فرمینگ برای قطعات پلاستیکی
 • وکیوم فرمینگ برای ظروف یک بار مصرف
 • و…

دوستان لازم به ذکر است که دستگاه های وکیوم فرمینگ برای حوزه های خاص نیز تولید می شود. زیرا ما در این قسمت نوع ساده یکی از این دستگاه ها را در خصوص فرآیند آن توضیح دادیم. برخی ویکوم فرمینگ ها برای فلزات است که در صنایع خاصی استفاده می شود. مثلا در برخی از کشور های به جای استفاده از دستگاه رس برای ساخت بدنه و اجزای رویی خودرو ، از سیستم وکیوم فرمینگ استفاده می کنند. خب نسبتا در حوزه ها متریال متفاوت است. اما در بیشتر حوزه های متریال های وکیوم فرمینگ از خانواده و دسته های هیدروکربن ها و پلاستیک های هستند.

دستگاه دیگر از پایه وکیوم فرمینگ

روش های و زیر شاخه های دیگری از وکیوم فرمینگ وجود دارد که به اسم فشار هوا و ترمو فرمنیگ شناخته می شوند. الابته در نظر داشته باشید که ما در قسمت قبل که یک فرآیند و پروسه وکیوم فرمینگ را بررسی کردیم ، این یک سیستم وکیوم فرمینگ مکانیکی بود. زیرا خلاء به صورت طبیعی ایجاد شد. در برخی دیگری از سیستم های وکیوم فرمینگ ، جدای اینکه به ورق حرارت داده می شود ، از سمت قالب فلزی از طریق منافذی مکش وکیوم انجام می شود. از این متد برای ورقه های با ذخامت بالا استفاده می شود. اما روشی بنام تزریق و فشار هوا داریم.

در این سیستم به جا هیتری که در بالا ورقه ها قرار داشت ، یک سیستم بسیار قوی از کمپرسور هوا تعیبه شده که با فشار بسیار بالایی که دارد باعث می شود تا ورقه به داخل قالب کشیده شود و به شکل مربوطه در قالب ، قالب گیری شود. سپس برای جدا سازی آن مقداری از هوایی که بین ورق و قالب فلزی به دام افتاده ، باید در قالب زیرین شکل و فرمی تعبیه شود تا بعد از قالبگیری با کمی تکان از طریق آن ها هوا خارج شده و گردش پیدا کند تا بتواند ورق قالبگیری شده از آن خارج شود.

این سیستم از وکیوم فرمینگ ، بعضا با گرما نیز همراه می شود. به عنوان مثال در بطری سازی و یا کارخانه مخازن های پلاستیکی از این گرما ها دیده می شود. به ماده ها پت ها از قبل آماده شده که در بسته های خارج می شوند ، گرما داده می شود تا منعطف شود. سپس با فشار باد بالا که به آن وارد می شود ، در همان حین پت گرما دیده نیز در قالب خود محبوس شده و تبدیل به بطری های عادی می شود. همینطور تانکر ها و مخازن مایعات امروزی که از پلی اتیلن ساخته می شوند و بسیار کاربردی هستند نیز از این سیستم پیروی می کنند.

ساخت قالب وکیوم فرمینگ با استفاده از دستگاه سی ان سی

در این روش با استفاده از نرم افزارهای نقشه کشی صنعتی و وسایل اندازه گیری صنعتی باید نقشه سه بعدی قالب رو طراحی کنیم

طراحی قالب وکیوم فرمینگقالب وکیوم فرمینگ

در قالب های پیچیده که امکان استفاده از ابزارهای اندازه گیری وجود ندارد باید با استفاده از دستگاه اپتیک این مدل اندازه گذاری

می شود و به نرم افزار نقشه کشی صنعتی انتقال پیدا می کند و با استفاده از این نرم افزار نقشه قالب وکیوم فرمینگ طراحی می شود

مانند روش بالا این روش هم دارای معایب و مزایایی می باشد که در پایین به آن اشاره میکنیم

خرید وکیوم فرمینگ :

شماره تماس ها :
021-36468083
021-36468084

آدرس :
تهران، کیلومتر 25، اتوبان امام رضا، خاتون آباد، یک کوچه بعد از پمپ بنزین، کوچه شهید لرنی، پلاک 15

بیشتر بخوانید : ثبت شرکت در شهریار

کیفیت بهتر و بالاترسطح صاف و سیقلیدقت بسیار بالامزایا
هزینه بالاترامکان تغییرات محدودزمان بیشتر نسبت به روش اولمعایب

خرید دستگاه و تجهیزات وکیوم فرمینگ

هواره لازم است که اگر قصد خرید دستگاه و یا تجهیزات وکیوم فرمینگ را دارید ، از یک شرکت و تولیدی با معیار و کیفیت بالا این کار را انجام دهید. مفتخریم تا شما راب ا شرکت خودمان ، یعنی وکیوم فرمینگ میلاد آشنا کنیم. شرکت ما دارای سابقه بالا در تولید و ارائه خدمات وکیوم فرمینگ است و همواره کیفیت بالا از اصلی ترین معیار های ما بوده. شما می توانید برای هر گونه استعلام قیمت و موجودی ، نسبت به دستگاه ها ، تجهیزات ، قطعات و خدمات مروبوطه فقط با ما نماس حاصل فرمایید. از همراهی شما تا انتهای این مقاله بسیار سپاسگذاریم.

سخن پایانی :

سلام این مقاله به اختصار در مورد قالب های وکیوم فرمینگ  و وکیوم پلاستیک صحبت شده است.

استفاده از وکیوم فرمینگ را در همه ی لوازم و ابزارهای مورد استفاده ی روزمره ی خود می توانیم مشاهده کنیم.

این صنعت یکی از پیشرفته ترین صنایع موجود در ایران است. وکیوم فرمینگ، زیر نظر متخصصین ماهر و حاذق ایرانی که سالیان سال در این رابطه تحقیق و پژوهش انجام داده اند؛ با مرغوبیت بالا و تولید بالا برای کالاهای موجود در بزرگترین کارخانه های موجود در ایران در حال آماده سازی هستند. این صنعت باعث پیشرفت برخی از کارخانه ها در فروش محصولات و کالاهای خود شده است. انواع گوناگونی از پوشش های وکیوم فرمینگ وجود دارد که می توان همه ی آن ها را مشاهده کرد. این نوع صنعت و پیشه در زندگی روزمره ما رواج پیدا کرده است. خدمات وکیوم فرمینگ به سه صورت شکل دهی با استفاده از خلاء،استفاده از فشار هوا و استفاده از روش مکانیکی است.

Translate to English

In the discussion of vacuum Forming, the main topic of the VQF format is that we will be familiar with the types here.

The construction of vacuum molds is done in two ways, which are referred to below and described separately.
Vacuum Forming template made using a replication method –    

     Build replica –
    Replacing surface plastering –
   Casting –
     Welding molding surfaces –

 Forming module made via CNC machine

۳D Dimensioning of Vacuum Forming Design using Industrial Drawing Software
Implementation of the design of the vacuum forming format using the CNC machine

Manufacturing of Vacuum Forming Mold with Replacement

At this stage, the development of the vacuum molding process should be done using special

wood and specially crafted specialty or special resins that can be converted from liquid to solid

after a short time and become a replica of the vacuum molding machine case We consider this

stage of work to be done by the replicator, and our wooden replicas should be done using a

tamper-mast, which is also called “work of payment”, and a highly specialized work, after

replicating and preparing a replica of the template to reproduce. This template should be

replenished as an aluminum cast to the number needed. After the aluminum casting process,

the mold must re-engage in a tamper-proof process, so that if the level of napping is left to this stage

, then it becomes a smooth surface. Then, this method defines the advantages and disadvantages of this method.

Construction of Vacuum Forming Mold Using CNC Machine

In this method, we must design a three-dimensional template using industrial drawing tools and industrial measuring instruments
In sophisticated molds that do not allow the use of measuring instruments, this model must be measured using an optical device

It will be transferred to the Industrial Drawing software, and using this software, a template will be designed for the Vacuum Forming template.

As in the above method, this method also has the disadvantages and advantages mentioned below

 
 
وکیوم فرمینگ میلاد